Every month, the career and technical education instructors at Lehigh Career & Technical Institute recognize two students — one each from the morning and afternoon sessions — for outstanding effort, improvement or achievement in their respective programs.
Below are the instructor selections for January. Congratulations to LCTI’s students of the month!
Electronics Technology/Nanofabrication: Deaven Cruz
SOC Hospitality Services: Kayla Biery
Commercial Photography/Electronic Imaging: Kristimarie Rivera-Lopez
Supply Chain Management & Logistics Technology: Anthony De Los Santos
Health Occupations: Erika Sinchi
Early Care & Education of Young Children: Candis Cop-Quinones
Print Technology/Graphic Imaging: Mathew Lightcap
SOC Indoor/Outdoor Maintenance: Julius Ariza
Carpentry: Enrique Carpio
Welding Technology: Michael Coffin Catasauqua
Louis E. Dieruff High School
Plumbing & Heating: Xavier Caraballo
Cosmetology: Lorena Lopez
Culinary Arts: Cheyenne Petties
Marketing & Business Education: Ginauris Jimenez
Cosmetology: Chasity Beltran
Criminal Justice: Kiara Mota
Electromechanical/Mechatronics Technology: Doug Pisnarek
Administrative Office Technology/Accounting: Brandon Durrick
Diesel Medium & Heavy Truck Technology: Bryce Swanger
Emerging Health Professionals: Lucas Metzger
Electrical Technology: Tristin Sedora
Web Design/Web Programming :Fransheska Santiago
Carpentry: Alex Parr
CAP Electrical Technology: Cesar Martinez
Cosmetology: Ciara Trate
Drafting/Computer-Aided Design: Johnathan Kourtz
Plumbing & Heating: Ryan Correll
Auto Technology: Joseph Brey
Advertising Design/Commercial Art: Hannah Wanko
Auto Body/Collision Repair Technology: Luis Solano
Pre-Engineering & Engineering Technology: Matthew Rice
Advertising Design/Commercial Art: Corynn Porcino
Emerging Health Professionals: Courtney Herr
Early Care & Education of Young Children: Cassandra Mckoy
Health Occupations: Caitlyn Cruz
Culinary Arts: Briana Callaham
Heating/Air Conditioning & Refrigeration: Thomas Jackowski
Criminal Justice: Frederid Tirado-Cardona
Electronics Technology/Nanofabrication: Carlos Reyes
Electromechanical/Mechatronics Technology: Anthony Byrd
Cosmetology: Nayely Cortes-Beltran
Supply Chain Management & Logistics Technology: Efrain Miranda
Web Design/Web Programming: Anthony Samol
Auto Body/Collision Repair Technology: Shakur Scott
Criminal Justice: Francelis Rodriquez
Criminal Justice: Sunshine Polanco
Advertising Design/Commercial: Art Mark Otero
Welding Technology: Elijah Sutter
Plumbing & Heating: Kaliyah Hilton
Plumbing & Heating: Dylan Newhart
Emerging Health Professionals: Jason Hoch
Print Technology/Graphic Imaging: Katherine Stewart
SOC Hospitality Services: Michael Wales-Rodriguez
Early Care & Education of Young Children: Denise Lugo
Administrative Office Technology/Accounting: Shawn-Carlos Nurena
Carpentry: Luke Tolson
Commercial Photography/Electronic Imaging: Cassidy Garner
Cosmetology: Kayla Canedy
Diesel Medium & Heavy Truck Technology: Brent Kesen
Marketing & Business Education: Ashley Feliciano
Drafting/Computer-Aided Design: Trevor Micher
Culinary Arts: Alexis Moser
Advertising Design/Commercial Art: Danielle DeLong
Carpentry: Chance Herman
Health Occupations: Danielle Schmidt
Emerging Health Professionals: Ashley Weiss
Early Care & Education of Young Children: Katie Buss
Culinary Arts: Ashlynn Zack
Electrical Technology: Julie Rotondo
Auto Technology: Patrick Williams
Cosmetology: Raquel Feliz
Pre-Engineering & Engineering Technology: Sean Farley
Health Occupations: Mason Creswell
Heating/Air Conditioning & Refrigeration: Lance Greenawalt
SOC Indoor/Outdoor Maintenance: Anfernee Mata
Schnecksville, PA
18078